مصاحبه و گفتگو


گفت‎وگو با محمد قاسمی‎پور مسئول دفتر فرهنگ مطالعات و ادبیات پایداری

تولیدات دفاتر ادبیات پایداری منبع الهامی برای آفرینش‎های هنری در رشته‎های دیگر

محمد قاسمی‎پور در‌خصوص تاثیر مثبت جشنواره آثار و تولیدات برروی کیفیت آثار تولیدی گفت: جشنواره عاملی برای به ذوق و شوق آوردن است و انگیزش و حرکت ایجاد می‎کند. به نظر من تولیدات پژوهشی دفاتر ادبیات پایداری می‎تواند منبع الهامی برای آفرینش‎های ادبی و هنری در رشته‎های دیگر باشد.

گفت‌وگو با قائم‌مقام رئیس حوزه‌هنری و مدیرعامل انتشارات سوره مهر

همّ و غمّ حوزه‌هنری رونق‌بخشیدن به تولید است

مهم‌ترین اهداف جشنواره‌ها که آنرا دنبال می کنند از سه بخش اصلی‌ تشکیل می شود ، اول رصد و کشف موارد مورد نیاز جشنواره است. دوم ایجاد رقابت سالم برای پیشی‌گرفتن درکیفیت‌، رعایت استانداردها و توجه به خواست و نیاز مخاطب است. وهدف سوم نیز ارائه الگوست. جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی این سه هدف را مد نظر دارد و همّ و غمّ حوزه‌هنری را برای رونق‌بخشیدن به تولید به عنوان رکن فعالیت‌های خود نشان می‌دهد.

رئیس حوزه‌هنری

ادبیات پایداری، تاریخ پیش روی ما را تغذیه می‌کند

محسن مؤمنی‌شریف، رئیس حوزه‌هنری در این باره معتقد است ادبیات پایداری آن‌قدر غنی است که قادر است تاریخ پیش روی ما را تغذیه کند.

گفت‌وگو با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

هنر استانی با بذل وسع مدیران بالنده می‌شود

گفت‎وگو با ناصر مقدم کوهی کاریکاتوریست زنجانی

برگزاری جشنواره آثار و تولیدات برای هنر و هنرمندان سازنده خواهد بود

کاریکاتوریست زنجانی اظهار کرد: برگزاری جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی یک قدم رو به جلو و سازنده برای هنر و هنرمندان خواهد بود.

گفت‎وگو با علیرضا چرخابی سرپرست حوزه هنری استان خوزستان

جشنواره نقطه وحدت تمام مراکز استان‎ها خواهد بود

علیرضا چرخابی گفت: برگزاری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی می‎تواند یک ارزیابی از مجموع کل کشور با اقلیم‎ها و شرایط و توانمندی و بضاعت و ظرفیت تمام استان‎ها باشد.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

ایجاد حس هم‌گرایی مهم‌ترین تأثیر جشنواره آثار و تولیدات

دبیر شورای معاونین استانی حوزه هنری ایجاد حس هم‌گرایی را مهم‌ترین مسئله در چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری دانست و بیان كرد: از نظر من مهم‌ترین كاركرد جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی ایجاد حس هم‌گرایی است.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

نمایشگاه آثار و تولیدات هنرهای تجسمی بیانگر رشد كمی جشنواره است

رئیس سازمان سینمایی سوره گفت: چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری نسبت به دوره‎های گذشته رشد خوبی داشته و از نظر كمیت حجم آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه آثار و تولیدات هنرهای تجسمی به خوبی نمایانگر این رشد است.

گفت‎وگو با عبدالجبار کاکایی داور بخش شعر نو، تدوینی و پژوهشی

چتر حمایت حوزه هنری بر سر پژوهش‎های ادبی گسترده شود

داور بخش کتاب چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی گفت: حوزه هنری امکانات خوبی در سراسر کشور دارد و می‎تواند چتر حمایت خود را بر سر پژوهش‎های ادبی، نقد آثار شاعران و هنرمندان بگستراند و به تمام جنبه‎ها در حوزه پژوهش توجه کند.

گفت‎وگو با مجدالدین معلمی سرپرست حوزه هنری استان قم

آثار تولید شده در جشنواره تولیدات منطبق با سیاستهای حوزه هنری باشد

سرپرست حوزه هنری استان قم بیان کرد: باید کسانی در این جشنواره اثر تولید کنند و استان‎هایی تولید داشته باشند که مضمون‎های آن‎ها قرابت و نزدیکی با سیاست‎گذاری‎های حوزه هنری داشته باشد.

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره