مصاحبه و گفتگو


گفت‎وگو با جواد رحیم‎زاده کارگردان و نویسنده «بدون شرح»

ارزیابی و انتقاد از آثار باعث رشد و تولید بهتر آن خواهد شد

جواد رحیم‎زاده گفت: چهارمین جشنواره آثار و تولیدات فرصت مناسبی برای تبادل تجربیات هنرمندان مراکز استانی و آشنایی آنان با گروه‌های نمایشی استان‌ها است و استعداد هنرمندان شهرستانی نیز در این جشنوار هارزیابی می‌شود و نقدو بررسی آثار ارسالی باعث رشد و تولید آثار بهتر خواهد شد.

گفت‎وگو با حسن نجفی کارگردان و فیلم‎نامه‎نویس

نظام برنامه‎ریزی و نظارت در جشنواره آثار، دقیق و مبتنی بر تئوری است

داور بخش هنرهای تصویری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی بیان کرد: من نظام برنامه‎ریزی، نظارت و ارزیابی را در حوزه امور استان‎ها دقیق و مبتنی بر تئوری می‎دانم. کارکردن استان‎ها باری به هر مجلس نیست؛ تفکر و جریانی پشت سر آن است.

گفت‎وگو با کوروش زارعی داور بخش هنرهای نمایشی جشنواره آثار و تولیدات

جشنواره آثار ویترین تولیدات حوزه هنری است

کوروش زارعی در خصوص جشنواره آثار و تولیدات بیان کرد: جشنواره تولیدات مراکز استان‎ها ویترین تولیدات حوزه هنری است؛ لذا، باید اثری انتخاب شود که قرار است در این ویترین بدرخشد.

گفت‎و‎گو با وحید حیاتی هماهنگ کننده و ناظر کمیته موسیقی

رشد قابل توجه آثار جشنواره تولیدات نسبت به گذشته

وحید حیاتی بیان کرد: آثار ارسالی به جشنواره نسبت به سال‌های گذشته از نظر کیفیت رشد قابل توجهی داشته است.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

نگاه علمی باید در تولیدات مکتوب وجود داشته باشد

سرپرست حوزه هنری استان هرمزگان گفت: سعی ما بر این است که نگاه علمی در تولیدات مکتوب وجود داشته باشد و همه هم‎وغم ما کیفی‎سازی تولیدات است. این جشنواره بزرگ‎ترین فستیوال فرهنگی هنری کشور است و می‎تواند جایگاه حوزه هنری را در بخش فرهنگ و هنر ارتقا دهد.

گفت‎وگو با مرتضی امیری اسفندقه داور شعر کلاسیک، تدوینی و پژوهشی چهارمین جشنواره آثار

روحیه نقدپذیری یکی از ره‎آوردهای چهارمین جشنواره آثار و تولیدات

داور شعر کلاسیک، تدوینی و پژوهشی چهارمین جشنواره آثار گفت: ایجاد روحیه نقدپذیری یکی از رهآوردهای جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی است.

با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

هوشنگ جاوید: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حامی هنرمندان است

یك پژوهشگر موسیقی گفت: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری علاوه بر تشویق، در بحث حمایت از هنرمندان هم به خوبی عمل كرده است.

مسئول کمیته اسکان و پذیرایی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات :

میزبان هفتصد میهمان از کلیه استان ها در جشنواره آثار و تولیدات هستیم

مسئول کمیته اسکان و پذیرایی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی گفت: تعداد پیش بینی شده برای مهمانان این جشنواره هفتصد نفر است و برای اسکان هفتصد نفر برنامه ریزی کامل شده است.

همگام با چهارمین جشنواره آثاروتولیدات مراکز استانی

برگزاری جشنواره؛ جهاد فرهنگی درمقابل فرهنگ مبتذل غربی است

سرپرست حوزه هنری استان اردبیل با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی براینکه « در وادی هنر نمی توان با انگیزه های سطحی و ناسالم حرکت کرد و سرافراز و موفق بود.» گفت: امروز زمان آن رسیده است که نگاهی کیفی به تولیدات فرهنگی و هنری داشته باشیم.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

پیروز ارجمند: مراكز استانی حوزه هنری نقطه امید هنرمندان برای فعالیت است

مدیر پیشین مركز موسیقی حوزه هنری گفت: مراكز استانی حوزه هنری نقطه امید هنرمندان برای فعالیت است و البته باید برای هنرمندان برنامه‌ریزی و فعالیت مستمر صورت بگیرد.

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره