هدف جشنواره آثار و تولیدات

ایجاد سبک ادبی انقلاب اسلامی و ثبت تاریخی آن در حافظه امروزیان و فرداییان است

یادداشت علیرضا قزوه داور کمیته ادبیات چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی را با هم می‎خوانیم.

حوزه هنری از دیرباز به عنوان یکی از جدی‎ترین مراکز آموزش، پژوهش و نشر و تولید ادبیات انقلاب اسلامی مطرح بوده و هنوز نیز این جدیت و تلاش را حفظ کرده است و هم اینک در مراکز آفرینش‎های ادبی استان‎ها بنا‎به تخصص و توان و ظرفیت‎های موجود، ادبیات به عنوان یک پایگاه واقعی و جدی حضور دارد. ژانرها و گونه‎های مختلف ادبی چون شعر، داستان کوتاه و رمان، نثر ادبی، ادبیات کودک و نوجوان، طنز ادبی، بازخوانی متون کهن، آموزش شعر کلاسیک و نو و کلاس‎های عروض و قافیه و اصول داستان و رمان مدرن همه از عناوینی ست که این روزها به فراوانی در ویترین فعالیت‎های حوزه‎های هنری استان‎ها جلب نظر می‎کند.

در کنار این فعالیت‎ها ارتباط مثمر و موثر با دانشگاه‎های کشور و پیشنهاد تدوین پایان نامه‎های کارشناسی‎ارشد و دکتری به دانشجویان مستعد سبب شده است تا ادبیات انقلاب و دفاع مقدس مورد توجه بیشتر دانشگاه‎ها قرار بگیرد و هر سال ده‎ها پایان‎نامه ارزشمند در این موضوع به نگارش درآید. ارتباط مفید و موثر با اساتید دانشگاه‎ها و نشر آثار ارزشمند ادبی از شاعران و نویسندگان کشور در تمام مراکز استان‎ها البته ثمرات ارزشمندی دارد و انشاء‎الله در آینده به اتفاقی مبارک خواهد انجامید و آن ایجاد سبک ادبی انقلاب اسلامی خواهد بود.

بی‎گمان جدیت ما دست‎اندرکاران همراه با دقت نظر و به‎کارگیری همه توان‎مان ضمانت‎کننده این اتفاق نیک و مبارک خواهد بود. برماست تا این همه سال تلاش صادقانه شاعران و نویسندگان انقلاب را پاس بداریم و به عنوان جدی‎ترین پایگاه ادبیات انقلاب، در حمایت و حراست و پاسداری از هنر اول سرزمین‎مان، شعر و ادب و دیگر هنرها کوشا باشیم. همه تلاش دوستان ما در این همایش تولید محور، رسیدن به ایجاد سبک ادبی انقلاب اسلامی و ثبت تاریخی آن در حافظه امروزیان و فرداییان خواهد بود.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره