همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

جشنواره‎ها انگیزه خلق اثر هنری را در هنرمند تقویت می‎کند

یادداشت امیرحسین آقامیری داور بخش تذهیب و نگارگری کمیته هنرهای تجسمی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری را با هم می‎خوانیم.

چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی که به‎صورت رقابتی و انتخابی برگزار می‎شود، یادآور خاطراتی است که ما در یک یا دو دهه قبل با حضور در نمایشگاه‎ها و جشنواره‎ها در جریان یک رقابت سالم قرار می‎گرفتیم که بازتاب بسیار مثبتی داشت و لازم است به چند مورد اشاره شود.

اول اینکه اینگونه جشنواره‎ها انگیزه خلق اثر هنری را در هنرمند تقویت می‎کند. دوم اینکه هنرمند نوپا با حضورش خود را باور می‎کند. سوم اینکه هنرمند سطح خود را ارزیابی می‎کند. مورد چهارم هنرمند تا حدود زیادی صواب یا ناصواب بودن مسیر هنری خود را تشخیص می‎دهد. از همه مهم‎تر اینکه هنرمند با دیدن آثار رقبا و هنرمندان دیگر کاملاً به نقاط ضعف و قوت خود پی می‎برد و در جهت رفع نواقص برای فعالیت‎های آتی می‎کوشد. البته این امور زمانی به تحقق می‎رسد که داوری در صحت و سلامت کامل انجام شود.

در این دوره در بخش نگارگری که شامل تشعیر و گل مرغ نیز می‎شود، آثار زیادی به جشنواره ارسال شد که نهایتا با حذف بخشی از آن‎ها در مرحله انتخاب، آثاری که به نمایشگاه راه پیدا کردند، از مقبولیت خوبی برخوردار بودند. به‎خصوص در بخش تذهیب که در چند سال اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشته است و تاثیر آن در این جشنواره کاملاً مشهود بود. حتی به جرئت می‎توان ادعا کرد، سطح نفرات برگزیده تذهیب کمتر از رقابت‎های رسمی حتی دوسالانه نگارگری نبود.

در بخش نگارگری باتوجه به وسعت و ساحت این هنر در بخش طراحی، خلاقیت، رنگ‎شناسی، تکنیک، ترکیب‎بندی، موضوع و مانند این هنرمند باید جمعی این موارد را در حد مقبولی به‎طور همسان دارا باشد. بنابراین نگارگری از دشواری خاصی برخوردار است به همین دلیل با وجود اینکه سرچشمه تذهیب تشعیر و گل مرغ می‎باشد و در واقع شاخه اصلی محسوب می‎شود؛ اما، آثار نگارگری به نسبت گل و مرغ و تذهیب کمتر هستند و از مقبولیت کم‎تری به لحاظ کیفی برخوردار است که البته هنرمندان جوان باید به این نکته توجه ویژه‎ای داشته باشند و بتوانند با ورود به حوزه نگارگری حتما به تذهیب، گل و مرغ و تشعیر اشراف پیدا خواهند کرد.

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره