با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

جشنواره تولیدات نشان داد بین تهران و شهرستان فاصله‎ای وجود ندارد

داور بخش هنرهای نمایشی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: نمایش‎های اجرا شده از گروه‎های شهرستانی نشان‎دهنده این واقعیت است كه بین شهرستان و تهران فاصله‎ای وجود ندارد؛ فعالان شهرستانی به واسطه تحصیلات آكادمیك، پشتوانه علمی و تجربه خود را بالا برده و می‎توان گفت كه امروز گروه‎های شهرستانی از تهرانی‎ها بهتر فعالیت می‎كنند.

كوروش زارعی، داور بخش هنرهای نمایشی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: آثار نمایشی شركت‌كننده در این جشنواره، غالباً و راه‌یافتگان نهایی به این دوره از جشنوراه تماماً بر اساس اهداف حوزه هنری تولید شده بودند.


به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، زارعی افزود: این جشنواره ویترین تولیدات هنری مراكز استانی كشور است بنابراین می‌توان گفت آثار شركت‌كننده در این جشنواره چراغ راهی برای تولیدات آینده هستند؛ در واقع اهداف جشنواره در این آثار به لحاظ محتوایی، موضوعی، ساختاری مشهود است علاوه بر این اهداف فرهنگی كه حوزه در فراخوان جشنواره تبیین كرده است در این آثار به وضوح مشاهده شد.


وی درباره سطح كیفی آثار چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی گفت: آثار با كیفیتی در این دوره از جشنواره بر روی صحنه رفتند و نزدیك بودن كیفیت آثار كار داوری را برای ما سخت كرد؛ به طوری كه خواستار این شدیم كه آثار منتخب بیشتری را انتخاب و اعلام كنیم.


زارعی بیان كرد: نمایش‎های اجرا شده از گروه‎های شهرستانی نشان‎دهنده این واقعیت است كه بین شهرستان و تهران فاصله‎ای وجود ندارد؛ فعالان شهرستانی به واسطه تحصیلات آكادمیك، پشتوانه علمی و تجربه خود را بالا برده و می‎توان گفت كه امروز گروه‎های شهرستانی از تهرانی‎ها بهتر فعالیت می‎كنند.


مسئول دفتر نمایش بچه‎های مسجد تصریح كرد: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی، مكانی برای نمایش قابلیت‎های گروه‎های شهرستانی است، در چهارمین دوره جشنواره اثر تولیدی از تهران وجود كه این خود نشان می‌دهد علاوه بر تجربه و كسب دانش تئاتری، در میان بچه‎های شهرستانی مؤلفه‎ای به نام عشق وجود دارد كه پیش‌برنده آن ها است.


 یادآور می‌شود، چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری پنج شنبه گذشته 9 مهرماه در اصفهان به كار خود پایان داد. 

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره