مؤمنی شریف در اختتامیه جشنواره تولیدات خبر داد:

برگزاری هفته های فیلم در همه استان ها

رئیس حوزه هنری گفت: با پایان جشنواره، آثار برجسته در حوزه فیلم كوتاه به صورت هفته‎های فیلم در همه استان‎ها به نمایش در خواهند آمد.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری امشب پنجشنبه 9 مهر با حضور محسن مومنی شریف؛ رئیس حوزه هنری، دكتر زرگر؛ استاندار اصفهان، مدیران مراكز استانی حوزه هنری و جمع كثیری از هنرمندان در سالن همایش‎های  كوثر اصفهان برگزار شد.
در این مراسم مومنی شریف ضمن تبریك عید غدیر خم بیان كرد: خدا را شاكریم كه امسال نیز شاهد این عید بزرگ هستیم گرچه حادثه تلخ منا كام ما را تلخ كرد اما بیانات مقام معظم رهبری در رسای بی‎خردی همسایه كم‌خردمان و شهیدان این واقعه دلهایمان را التیام بخشید.
رئیس حوزه هنری گفت: در لحظات آخر جشنواره  آثار و تولیدات هستیم و باید از مردم و مسئولان اصفهان خصوصا دكتر زرگر و همه كسانی كه ما را در برگزاری این جشنواره یاری كردند تشكر كنیم، با كمك این عزیزان جشنواره چهارم نیز به پایان خود رسید.
مؤمنی شریف با اشاره به اینكه جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی دارای سه فرق اساسی با سایر جشنواره‎ها است گفت: در این جشنواره آثار هنرمندان در تمامی رشته‎ها شركت داده می‌شود و مختص به یك رشته هنری نیست، همچنین این آثار تولیدات مراكز استانی حوزه هنری هستند و اینكه آثار ارائه شده با ماموریت‎های حوزه هنری كاملا هم‎خوانی دارند.
وی تصریح كرد: با پایان جشنواره، آثار برجسته در حوزه فیلم كوتاه به صورت هفته‎های فیلم در همه استان‎ها به نمایش در خواهند آمد، در حوزه نمایش نیزعلاوه بر اینكه از هفته آینده شروع جشنواره تئاتر «سوره ماه» را خواهیم داشت، آثار برگزیده جشنواره در تماشاخانه حوزه هنری به روی صحنه خواهند رفت، همچنین این نمایش‎ها در صورت امكان در استان‎ها نیز به روی صحنه می‎روند و در حوزه تجسمی نیز آثار به صورت ادواری در همه استان‎ها به نمایش در خواهند آمد.
مومنی شریف اظهار داشت: امیدوارم در جشنواره پنجم شرایط تبدیل اثر به محصول فراهم شود و آثار هنرمندان در شمارگان وسیع به دست مخاطبان برسد  چرا كه  ذائقه مردم تغییر نكرده است و هنوز مردم كشور آثار خودی را ترجیح می‎دهند.
وی در پایان سخنان خود گفت: مكتب هنری تاثیر گرفته از انقلاب و ادبیات اسلامی ، دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت شكل گرفته است و این امر  ادبیات و  هنر ما را جهانی خواهد كرد.
گفتنی است در ادامه این برنامه كتاب چهارمین جشنواره تولیدات استانی كه حاوی اطلاعات آثار راهیافته به جشنواره است، رونمایی شد.

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره