گفت‎وگو با محمدعلی صفورا داور بخش هنرهای تصویری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات

مهم‌ترین ویژگی آثار ارسالی به جشنواره تولیدات اصالت و خلاقیت موجود در آثار است

صفورا گفت: مهمترین ویژگی آثار ارسالی در هر جشنواره‎ای اصالت، خلاقیت در تولید آثار و بدیع و نو بودن آن‎ها است و محتوا در آثار ارسالی به جشنواره نیز اهمیت بسزایی دارد.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، داور بخش هنرهای تصویری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات درخصوص اینکه محصولات ارسالی به جشنواره با سیاست‎های جشنواره مطابقت دارد، گفت: آثار ارسالی در بخش فیلم مستندٰٔ، انیمیشن، داستانی و ویدئو بررسی شد. این آثار از نظر کیفی در سطح قابل‎قبول ارائه شده است. در همه مدیوم‎هایی که نام برده شد، تعدادی از آثار هم از نظر کیفیت و محتوا در سطح قابل‎قبولی نبود. لذا در مراکز استانی با برپایی کلاس‎های آموزشی می‎توان مشکلاتی که گریبان‎گیر آثار می‌شود را برطرف کرد.

صفورا ادامه داد: بیست درصد از آثار ارسالی به جشنواره در سطح خوب و قابل‎قبولی ارائه شده است و هشتاد درصد آثار ارسالی به جشنواره از لحاظ فنی و محتوایی بسیار ضعیف عمل کرده بودند. لذا با آموزش و تشکیل کارگروه‎ها، می‎توان سطح کیفی آثار هنر‌آموزها را افزایش داد.

داور بخش هنرهای تصویری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات درخصوص شرایط برگزاری جشنواره گفت: این جشنواره باید به‎گونه‎ای برگزار شود که فیلم‎سازها و هنرمندان شرایط حضور در آن را داشته باشند، آثار استان‎های دیگر را ببینند و به لحاظ فنی و کیفی، آن را با اثر استان خود مقایسه کنند. این حضور می‎تواند در جشنواره‎های بعدی و جشنواره تولیدات آینده تاثیرگذار باشد.

وی افزود: حضور فیلم‎سازان و متخصصین و منتقدان می‎تواند، فضایی تعاملی بین تمام استان‎ها به‎وجود بیاورد و جشنواره در سطح خوبی برگزار شود.

محمدعلی صفورا با بیان این مطلب که مهم‌ترین ویژگی آثار ارسالی در هر جشنواره‎ای اصل بودن، خلاقه بودن خلاقیت و بدیع و نو بودن در تولید آثار است، خاطر‌نشان کرد: محتوا نیز در آثار ارسالی به جشنواره اهمیت بسزایی دارد و اگر اثری علاوه بر ویژگی‎های ذکر شده محتوای خوبی داشته باشد، حتما توجه هیئت داوران را به خود جلب خواهد کرد و از امتیاز خوبی برخوردار خواهد شد. اثری که ساختار درست داشته باشد، می‎تواند فیلم را پذیرفتنی کند.

داور بخش هنرهای تصویری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات به اختلاف سلیقه در داوری آثار ارسالی به جشنواره اشاره کرد و افزود: اختلاف دیدگاه‎ها و نوع نگاه به فیلم می‎تواند نظر داوران را نسبت به یک اثر متفاوت سازد. اما در نهایت داوران به یک وحدت کلی در داوری اثر خواهند رسید و در نود درصد بررسی‎ها داوران به نقطه نظر مشترکی می‎رسند.

صفورا در پایان با تأکید بر این نکته که با حضور فیلم‎سازان در جشنواره و ایجاد فضای نقد می‎توان جشنواره را بهتر برگزار کرد، افزود: فیلم‎سازی مقوله سختی است و نگاه ساده‌انگارانه به آن، می‎تواند به فرهنگ فیلم‎سازی آسیب بزند. امیدواریم فیلم‎سازان جوان با مطالعه و وقت گذاشتن برای ساخت یک فیلم با جدیت این امر را پیگیری کنند.

 

 

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره