حضور فعال هنرمندان رشته خوشنویسی حوزه هنری استان اصفهان در جشنواره تولیدات


آثار هنرمندان حوزه هنری استان اصفهان در رشته ی خوشنویسی به سومین جشنواره آثار و تولیدات حوزه هنری راه یافت.
به گزارش كميته اطلاع رساني و تبليغات سومين جشنواره آثار و توليدات مراكز استاني حوزه هاي هنري، در رشته خوشنویسی از 20 اثر ارسالی از اصفهان 13 اثر در رشته های شکسته نستعلیق، نستعلیق، ثلث، نقاشی خط ، نسخ به مرحله پایانی این جشنواره راه پیدا کردند.
در بخش خوشنويسي از ميان 119 اثر ارسالي از سوي مراكز استاني حوزه هاي هنري، 72 اثر شكسته نستعليق را براي حضور در مرحله داوری نهایی انتخاب كردند كه از اين ميان 4 اثر از(سید محمد فاتح سید نطنزی و مصطفی رضایی) برای بخش نهایی مورد پذیرش قرار گرفته است.
در رشته نسخ نيز24 اثر از مراكز استاني حوزه هاي هنري به مرحله داوری نهایی راه یافته است که از استان اصفهان 2 اثر از مصطفی رضایی به مرحله ی داوری جشنواره راه یافته است.
در رشته ثلث از مجموعه 38 اثر راه یافته به مرحله داوری نهایی 2 اثر از محسن سلیمانی مورد پذیرش قرار گرفته است.
همچنین 119 اثر نستعليق براي حضور در سومين جشنواره آثار و توليدات مراكز استاني حوزه هنري نیز انتخاب شده است که علی خیری با دو اثر، آقا میری، شریفی هرکدام با 1 اثر و محمدرضا شفیعی نیز با 1 اثر نقاشی خط از حوزه هنری استان اصفهان در مرحله نهایی حضور دارند.
گفتنی است، سومین جشنواره آثار و تولیدات حوزه هنری اردیبهشت ماه 1391 در کرمانشاه برگزار خواهد شد.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره