گفت‎وگو با ناصر مقدم کوهی کاریکاتوریست زنجانی

برگزاری جشنواره آثار و تولیدات برای هنر و هنرمندان سازنده خواهد بود

کاریکاتوریست زنجانی اظهار کرد: برگزاری جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی یک قدم رو به جلو و سازنده برای هنر و هنرمندان خواهد بود.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، ناصر مقدم‎کوهی که دارای 14 جایزه بین‎المللی و 15 جایزه داخلی در زمینه کاریکاتور است، سابقه درخشانی در سال‎های مختلف و تحصیلات آکادمیک تخصصی هنر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‎ارشد دارد. او درخصوص برگزاری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری چنین بیان کرد: برگزاری چنین جشنواره‎هایی علاوه بر دستاوردهایی که برای حوزه هنری دارد، دستاوردهایی نیز برای هنرمندان در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ضمن برگزاری جشنواره، هنرمندان مراکز استان‎ها با یکدیگر تعامل بیشتری پیدا خواهند کرد، افزود: حوزه هنری در راستای تعامل بیشتر استان‎ها با یکدیگر، به دنبال فعالیت‎های هنری تأثیرگذاری است.

این هنرمند زنجانی که در بخش داوری در جشنواره‎های داخلی و بین‎المللی نیز حضور داشته است، در ادامه ضمن تأکید بر اینکه آثار ارسالی در چند نوبت پذیرش می‎شوند عنوان کرد: گلچین و انتخاب‎شدن آثار با توجه به کیفیت سطح جشنواره که از یک استاندارد برخوردار است، در هر دوره باعث بالا رفتن سطح آثار نسبت به دوره‎های قبل می‎شود.

ناصر مقدم‎کوهی با سابقه‎ای طولانی که در زمینه تدریس و برگزاری کارگاه‎های مختلف هنری دارد، ادامه داد: کسانی که مخالف برگزاری چنین جشنواره‎هایی هستند، همیشه حیف و میل کردن بودجه‎های فرهنگی را دلیل اصلی مخالفت خود اعلام می‎کنند. در حالی که تأثیر برگزاری جشنواره‎های فاخری همچون جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری به مرور زمان و پس از یک دوره زمانی دیده خواهد شد و با ظهور استعدادهای جدید همراه خواهد بود؛ بنابراین هزینه‎های صورت گرفته در آن نوعی سرمایه‎گذاری محسوب می‎شود.

مقدم‎کوهی در پایان خاطرنشان کرد: حوزه هنری وظایف خود را در بخش موضوعات ارزشی و فاخر به خوبی ایفا می‎کند. این موضوع‎ها نیز از بخش‎هایی است که دغدغه‎های اصلی مردم انقلابی و ولایت‎مدار را به خود اختصاص داده است.

 

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره