همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

نمایشگاه آثار و تولیدات هنرهای تجسمی بیانگر رشد كمی جشنواره است

رئیس سازمان سینمایی سوره گفت: چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری نسبت به دوره‎های گذشته رشد خوبی داشته و از نظر كمیت حجم آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه آثار و تولیدات هنرهای تجسمی به خوبی نمایانگر این رشد است.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی، محمد حمزاده‎زاده؛ رئیس سازمان سینمایی سوره شب گذشته 7 مهرماه و در حاشیه افتتاح نمایشگاه آثار و تولیدات هنرهای تجسمی و تصویری گفت: چهارمین دوره از جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری نسبت به دوره‎های گذشته رشد خوبی داشته، از نظر كمیت حجم آثار نمایش گذاشته شده در همین نمایشگاه به خوبی نمایانگر این رشد است.

وی ادامه داد: آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه به خوبی نشان می‌دهد در طول دو سال گذشته هنرمندان ما چه حجمی از فعالیت‎ها را داشته‎اند و این مسئله علاوه بر ایجاد امید در ما، مسئولیت‎های جدیدی را نیز به وجود می‌آورد تا به این ظرفیت مهم تولیدی كه در كشور وجود دارد توجه بیشتری كنیم.

حمزه‌زاده، این نمایشگاه را كارنامه‎ای از حمایت‎های حوزه هنری دانست و گفت: آثاری كه برتری پیدا كنند و توجه داوران و كارشناسان را جلب كنند برای هنرمندان و پدیدآوردگان خود زمینه فعالیت‎های گسترده‎تری را فراهم خواهند كرد و فرصت‎های بهتری را در اختیار آنها قرار می‎دهد تا تولیدات بعدی خود را ارئه دهند.

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره