گفت‎وگو با عبدالجبار کاکایی داور بخش شعر نو، تدوینی و پژوهشی

چتر حمایت حوزه هنری بر سر پژوهش‎های ادبی گسترده شود

داور بخش کتاب چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی گفت: حوزه هنری امکانات خوبی در سراسر کشور دارد و می‎تواند چتر حمایت خود را بر سر پژوهش‎های ادبی، نقد آثار شاعران و هنرمندان بگستراند و به تمام جنبه‎ها در حوزه پژوهش توجه کند.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، عبدالجبار کاکایی با بیان اینکه آثار ارسالی به جشنواره را از لحاظ فنی بررسی کرده است، گفت: آثار ارسالی به چهارمین جشنواره آثار و تولیدات، می‎توانستند از نظر کیفیت در سطح قابل قبول‎تری ارائه شوند.

وی با بیان اینکه دو جلد از کتاب‎های ارسالی به جشنواره توجه تیم داوری را به خود جلب کرده بود، گفت: باقی آثار ارسالی محققانه نوشته نشده و بیشتر در قالب یادداشت‎نویسی و مقاله‎نویسی ارائه شده است. کار پژوهشی عمده‎ای که به صورت آکادمیک و جدی وجود داشته باشد، در میان آثار توجه داوران را به خود جلب نکرد.

کاکایی درخصوص شاخص‎های داوری بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر آثار ارسالی با موضوع پژوهش ارائه شده بود، اعتبار منابع و ماخذ ملاک اصلی انتخاب داوران بود.

این نویسنده و شاعر با بیان این مطلب که شکل، دسته‎بندی موضوعات، نوع رفتار علمی مولف، قلم مولف، نگاه و خلاقیت تمام عناصری هستند که می‎توانند یک اثر پژوهشی را برجسته نمایند، گفت: این عناصر ملاک انتخاب اثر بهتر در داوری آثار ارسالی به جشنواره است.

کاکایی با اشاره به اینکه در داوری آثار اختلاف سلیقه‎هایی هم وجود دارد، گفت: خوشبختانه نظرهای همه داوران به هم نزدیک بود و با توجه به روش‎های دانشگاهی، داوران آثار را ارزیابی کردند و در حوزه پژوهش، آثار برتر با قاطعیت داوران انتخاب شد.

داور بخش شعر نو، تدوینی و پژوهشی برگزاری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات را تأثیرگذار دانست و گفت: جشنواره آثار و تولیدات ثمره فعالیت یک‎ساله مراکز فرهنگی و هنری استان‎هاست منوط بر اینکه اغلب استعدادها را جذب کنند و سیاست‎های آن‎ها مختص به موضوع واحدی نباشد.

وی با اشاره به این مسئله که در همه زمینه‎ها نیاز به کار پژوهشی است، ادامه داد: حوزه هنری خود را تنها به یک مقوله محدود نکند و تنها یک ماموریت را به پیش نبرد. چراکه نباید پژوهش‎ها صرفا در زمینه ادبیات انقلاب باشد و باید موضوعات دیگر هم در نظر گرفته شوند.

این نویسنده و شاعر اشاره کرد: بعضی آثار ارسالی به جشنواره از نظر موضوعی با سیاست‎های جشنواره متفاوت بود؛ اما در بررسی آثار نظر داوران را به خود جلب کرد. امیدواریم این امر ملاکی برای تغییر سیاست حوزه هنری و گسترده کردن ماموریت و خدمت به هنر و فرهنگ و ادبیات کشور باشد.

کاکایی با بیان اینکه سبک و شیوه‎های متفاوتی در شعر دنبال می‎شود، گفت: در اغلب این شیوه‎ها موضوع برجسته، درگیرشدن با زبان و کلمه و صورت است. به این معنا که عناصر محتوایی، اندیشه، فکر و مضمون به سمت صورت و شکل و فرم می‎رود.

وی ادامه داد: قدم‎های خوبی به سمت اصلاح صورت، ساختار، شکل و فرم شعر برداشته شد. اما اینکه شاهد یک اثر خاص یا ویژه در آثار ارسالی به جشنواره باشیم و اثر شکوهمندی خلق شده باشد، در این آثار مشاهده نمی‎شود.

کاکایی در پایان به ظرفیت‎های حوزه هنری اشاره کرد و افزود: حوزه هنری امکانات خوبی در سراسر کشور دارد و می‎تواند چتر حمایت خود را بر سر پژوهش‎های ادبی و نقد آثار شاعران دیگر بگستراند و به تمام جنبه‎های پژوهش توجه کند، تا می‎تواند باری از دوش فرهنگ و هنر بردارد، با شناسایی استعدادها در زمینه پژوهشی و دیگر عرصه‎های هنری به فکر رشد و تعالی فرهنگ باشد.

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره