همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

نگاه علمی باید در تولیدات مکتوب وجود داشته باشد

سرپرست حوزه هنری استان هرمزگان گفت: سعی ما بر این است که نگاه علمی در تولیدات مکتوب وجود داشته باشد و همه هم‎وغم ما کیفی‎سازی تولیدات است. این جشنواره بزرگ‎ترین فستیوال فرهنگی هنری کشور است و می‎تواند جایگاه حوزه هنری را در بخش فرهنگ و هنر ارتقا دهد.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، انوشیروان پیش‎دار سرپرست حوزه هنری استان هرمزگان درخصوص فعالیت‎های انجام شده در کمیته هنرهای نمایشی گفت: چندین جلسه به دست کمیته هنرهای نمایشی جشنواره آثار و تولیدات در سطح کشور برگزار شده است.  در این جلسات موضوعات مختلفی بررسی شد. از جمله این موضوعات نحوه داوری و ارسال آثار به جشنواره تولیدات و نوع انتخاب داوران جشنواره بود.

وی افزود: استان‎ها سعی کرده‎اند، بهترین تولیدات بخش هنرهای نمایشی را برای جشنواره تولیدات ارسال کنند. جشنواره تولیدات برند کاری حوزه هنری در کل کشور است. به این معنا که تمام کارها و آثار هنری کشور به جشنواره تولیدات می‎آید. بنابراین رقابت سختی است و امکان انتخاب بهترین کار از بین این‎همه آثار ارسال شده کار سختی است. امیدوارم شاهد حضور نمایش‎های فاخر و تاثیرگذار در جشنواره تولیدات باشیم.

سرپرست حوزه هنری استان هرمزگان درباره داوری آثار بیان کرد: در بخش داوری آثار، قرار شد از استان‎های مختلف اساتیدی که قابلیت بالاتری دارند، برای انتخاب و داوری آثار کمیته نمایش معرفی شوند. انتخاب داوران نیز از استان‎های کشور خواهد بود.

پیشدار درخصوص بهتر شدن کیفیت آثار نمایشی تولید شده اظهار کرد: باید در بخش هنرهای نمایشی حمایت بیشتر حوزه هنری را داشته باشیم. اگر قرار است نمایشی تولید شود، پروسه  طولانی نیاز دارد و هزینه‎بردار است. اداره کل نمایشی حوزه هنری باید بیشتر هزینه کند و در بخش اجرای عموم این حمایت بیشتر باشد. متاسفانه حوزه هنری برای اجرای عمومی در شهرستان‎ها هزینه‎ای پرداخت نمی‎کند.

وی در ادامه افزود: برای اینکه تولیدات بخش نمایشی در حوزه هنری اثر فاخر داشته باشند باید از اجرای عمومی خصوصا در شهرستان‎های دور که کمترین امکانات را دارند، حمایت کنیم.

سرپرست حوزه هنری استان هرمزگان گفت: برای بخش نمایش، آموزش افراد بسیار اهمیت دارد. در تهران افراد به اساتید مختلف در بخش کارگردانی، بازی و نویسندگی دسترسی دارند. اما در شهرستان‎ها این آموزش و دسترسی کمتر وجود دارد. بنابراین نیاز است که اساتید خبره‎ای از مرکز برای دوره‎های آموزشی کارگردانی، بازیگری و نویسندگی اعزام شوند تا ما نسل جوان را در این بخش‎ها تربیت کنیم.

انوشیروان پیش‎دار درخصوص آمار آثار رسیده از استان هرمزگان به جشنواره آثار و تولیدات گفت: 152 اثر از استان هرمزگان را در جشنواره تولیدات امسال ثبت کردیم که از این بین حدود 6 اثر در زمینه دانشنامه بوده است. حوزه هنری استان هرمزگان در بخش موسیقی بسیار قوی است و در بخش نوایی و مقامی موسیقی خوبی داریم که خیلی تاثیرگذار است. تولید این آثار در حوزه هنری استان هرمزگان می‎تواند در زمینه فرهنگ و هنر این استان اثر مثبتی به همراه داشته باشد.

وی در پایان گفت: در بخش نمایش و مستندسازی تلاش داریم تولیدات با کیفیت ارسال کنیم تا آثارمان ماندگار شود. مثلا در بخش فرهنگ مکتوب و دانشنامه می‎خواهیم کتاب مرجعی تولید کنیم تا همه دانش‎پژوهشان و محققان بتوانند از آن استفاده کنند. سعی ما بر این است که نگاه علمی در این بخش وجود داشته باشد و همه هم‎وغم ما کیفی‎سازی تولیدات است. این جشنواره بزرگ‎ترین فستیوال فرهنگی هنری کشور است و می‎تواند جایگاه حوزه هنری را در بخش فرهنگ و هنر ارتقا دهد.

 

 

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره