گفت‎وگو با عبدالحمید قره داغی مسئول کمیته محصولات فرهنگی

جشنواره آثار و تولیدات فرصتی برای ارزیابی کلی آثار هنری در مراکز استانی است

مسئول کمیته محصولات فرهنگی درخصوص ارزیابی خود از جشنواره آثار تولیدات اشاره کرد: جشنواره آثار و تولیدات فرصت خوبی را برای مسئولان و هنرمندان ایجاد می‎کند تا مشخص شود هر کدام از مراکز استانی ما در چه عرصه‎ها‎یی فعالیت پررنگی داشته‎اند و چه موفقیت‎هایی را کسب کرده‎اند.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری عبدالحمید قره‎داغی درخصوص چرایی وجود کمیته محصولات فرهنگی توضیح داد: همه حوزه‎های هنری مراکز استانی علاوه بر محصولات هنری، محصولاتی در حوزه فرهنگ عمومی داشته و دارند و در طی این سال‎ها، یک اثر هنری را به محصولی فرهنگی تبدیل کرده‎اند که در حوزه فرهنگ عمومی قرار دارد و به لحاظ دسته‎بندی نمی‎توان آن را در بخش هنرهای نمایشی یا موسیقی یا بخش‎های دیگر قرار داد. بنابراین به آن دسته از تولیداتی که در حوزه فرهنگ عمومی تولید شده‎اند، محصولات فرهنگی می گوییم و این محصولات در کمیته محصولات فرهنگی بررسی می‎شوند.

مسئول کمیته محصولات فرهنگی درخصوص تفاوت اثر با محصول بیان کرد: اثر هنری یک تئاتر است و تئاتر به عنوان یک اثر هنری تولید می‎شود. ولی هنگامی تبدیل به محصول می‎شود که برای عموم اجرا شود. تا زمانی که این اثر هنری(تئاتر) برای عموم اجرای نشود، محصول فرهنگی نشده است. هنگامی که تئاتر را در بسته‎های دی‎وی‎دی منتشر می‎کنید، محصول فرهنگی می‎شود. زمانی که اثر هنوز به مخاطب عرضه نشده باشد، محصول فرهنگی نیست.

قره‎داغی درباره مهم‌ترین فعالیت‎های کمیته محصولات فرهنگی گفت: از فعالیت‎های این کمیته، دریافت محصولات فرهنگی استان‎ها، بررسی، داوری و عرضه آن‎ها در یک نمایشگاه است. اما وظیفه دیگری که بر عهده کمیته محصولات فرهنگی گذاشته شده، نمایشگاه کلیه محصولات فرهنگی کمیته‎ها در جشنواره اصفهان است.

وی افزود: محصولات استان‎ها برای ما ارسال شده است و حدودا 375 اثر دریافت کرده‌ایم. این آثار دسته‎بندی خواهند شد. مرحله انتخاب و داوری را نیز خواهیم داشت. محصولات به دو دسته مکتوب و فضای مجازی تقسیم می‎شوند و از بین آن‌ها 5 تقدیری را معرفی می‎کنیم.

مسئول کمیته محصولات فرهنگی درخصوص ارزیابی خود از جشنواره آثار تولیدات اشاره کرد: جشنواره آثار و تولیدات به هنرمندان و همکاران ما در حوزه هنری استان‎ها فرصت می‎دهد که آثارشان یک بار به شکل جامع و کلی دیده و ارزیابی شود. این جشنواره فرصت خوبی را برای مسئولان و هنرمندان ایجاد می‎کند تا مشخص شود مراکز استانی ما در چه عرصه‎ها‎یی فعالیت پررنگی داشته‎اند و چه موفقیت‎هایی را کسب کرده‎اند. بنابراین برای رفع نقص‎ها و پیشرفت در تولید آثار هنری می‎توان آسیب‎شناسی انجام داد تا زمینه را برای بهبود فعالیت‎ها ایجاد کرد.

وی در ادامه افزود: کمیته محصولات فرهنگی در کنار فعالیت‎ هنرهای تخصصی اضافه شد. بخشی از وظایف ما توجه به فرهنگ عمومی است که خیلی از استان‎ها به آن پرداخته‎اند. اگر این کمیته ایجاد نمی‎شد، شاید به خیلی از محصولات فرهنگی توجه نمی‎شد و از گردونه حذف می‎شدند. با ایجاد این کمیته و نگاه تخصصی موجود در آن، محصولات فرهنگی از دید ما غافل نماندند.

عبدالحمید قره‎داغی در پایان خاطر‌نشان کرد: کمیته محصولات فرهنگی آثار را دریافت کرده است و در حال حاضر در مرحله انتخاب و داوری آثار قرار دارد. نمایشگاه محصولات فرهنگی کلیه کمیته‎ها هم به این کمیته واگذار شده است و در اصفهان نیز نمایشگاه کلی از آثار را در حین جشنواره برگزار خواهیم کرد.

 

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره