همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

پیروز ارجمند: مراكز استانی حوزه هنری نقطه امید هنرمندان برای فعالیت است

مدیر پیشین مركز موسیقی حوزه هنری گفت: مراكز استانی حوزه هنری نقطه امید هنرمندان برای فعالیت است و البته باید برای هنرمندان برنامه‌ریزی و فعالیت مستمر صورت بگیرد.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، پیروز ارجمند، مدیر پیشین مركز موسیقی حوزه هنری با بیان اینكه مراكز موسیقی حوزه هنری در استان‌های مختلف باید چشم‌انداز و برنامه‌ریزی مناسبی برای هنرمندان این عرصه داشته باشند، اظهار كرد: این برنامه ریزی باید به گونه ای باشد كه هنرمندان متناسب با آن حركت كنند. البته فعالیت هنرمندان در استان‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، استان‌هایی همچون قزوین و گیلان حجم فعالیت زیادی داشته و دارند و اصفهان و كرمان در این عرصه تاكنون منفعل عمل كرده‌اند.

وی ادامه داد: تا جایی كه اطلاع دارم فعالیت‌های مرتبط با آموزش، تولید و اجرا در مراكز استانی حوزه هنری به كمترین حد خود رسیده است، تولید هم كه به دلیل بالا بودن هزینه‌های آن كم است؛ پس نمی‌توان انتظار فعالیت‌های زیاد در شهرستان‌ها را داشت.

این آهنگساز و مدرس دانشگاه گفت: مراكز استانی حوزه هنری نقطه امید هنرمندان برای فعالیت است. زمانی كه مدیر مركز موسیقی حوزه هنری بودم به تمام استان‌ها برای بازدید رفتم و این قضیه را مشاهده كردم. بنابراین اگر هنرمندان شهرستان‌ها اندك حمایت هم داشته باشند و با برنامه مدون مدیریت شوند با انگیزه بسیار فعالیت می‌كنند.

مدیر سابق دفتر موسیقی ارشاد درباره جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: این جشنواره انگیزه بسیاری را بین هنرمندان شهرستانی ایجاد كرد؛ به طوری كه در بحث تولید اثر و كیفیت، این مسئله محسوس بود؛ در دوره‌ای كه جشنواره برگزار نشد (چهارمین دوره جشنواره قرار بود سال 93 برگزار شود) تأثیر زیادی بر روی هنرمندان داشت و اثر سوء آن را بر روی كمیت تولیدات می‌توان مشاهده كرد.

ارجمند در پایان تصریح كرد: فعالیت‌های حوزه هنری در كل مثبت است؛ البته باید برای هنرمندان برنامه‌ریزی و فعالیت مستمر صورت بگیرد. به ویژه در بخش آموزش كه جای فعالیت بیشتر برای پیشرفت هنرمندان وجود دارد؛ به طور كلی در نظام فرهنگی كمتر به توانایی‌های بالقوه استان‌ها توجه كردیم كه باید به این مسئله توجه جدی شود.

چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری از 7 تا 9 مهرماه سال جاری در بخش های تجسمی، موسیقی، هنرهای تصویری، ادبیات پایداری، محصولات فرهنگی، ادبیات و نمایش به میزبانی حوزه هنری استان اصفهان برگزار می شود.

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره