همگام چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

زنجانی: میدان امام(ره) اصفهان پذیرای «شب خاطره» می‌شود

مسئول كمیته فرهنگ و مطالعات پایداری از تغییر مكان مراسم «شب خاطره» چهامین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری خبر داد.

به گزارش کمیته تبلیغات واطلاع رسانی چهارمین جشنواره آثار وتولیدات مراکز استانی حوزه هنری حسین نصرالله زنجانی، مسئول كمیته فرهنگ و مطالعات پایداری، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری بیان كرد: در حوزه داوری، بخش انقلاب اسلامی برگزیدگان خود را شناخته و داوری آثار بخش دفاع مقدس نیز امروز به اتمام می‌رسد.

وی در ادامه افزود: چاپ نزدیك به 30 اثر مستقل در حوزه انقلاب اسلامی اتفاقی كم‌نظیر است كه امسال در چهارمین دوره جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی اتفاق افتاده همچنین در حوزه دفاع مقدس نیز 90 عنوان كتاب به چاپ رسیده كه این نیز مسئله مهمی است.

نصرالله زنجانی گفت: سختی انتخاب آثار نشان از بالا بودن سطح كیفی آن ها دارد؛ پس می‌توان نتیجه گرفت استان‌ها در این مدت خوب عمل كردند و فضاهای كارشناسی و سوژه‌ها را به درستی شناخته‌اند.

زنجانی درباره مراسم «شب خاطره» عنوان كرد: پیشنهاد نخست این بود كه این مراسم در كوه صفه اصفهان برگزار شود اما در آخرین جلسه اعضای كمیته در اصفهان و بازدید این كوه به دلیل مشكلاتی برگزاری مراسم به میدان امام(ره) تغییر كرد.

مسئول كمیته فرهنگ و ادبیات پایداری گفت: میدان امام(ره) دسترسی عمومی آسان و فضای معنوی و تاریخی مناسب‌تری دارد؛ ضمن اینكه در این مكان پذیرایی بهتری از میهمانان علاقه‌مند به حوزه انقلاب و دفاع مقدس می‌توانیم داشته باشیم.

زنجانی در پایان تصریح كرد: طبق سیاست‌گذاری‌هایی كه داشتیم در این مراسم خاطراتی با موضوعاتی مختلف توسط خاطره‌گوها بیان می‌شوند تا مراسم خاطره خوب، متنوع  و به یادماندنی برگزار شود و سوژه‌های خوبی برای تولید اثر در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

یادآور می‌شود، چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری 7 تا 9 مهر در اصفهان برگزار خواهد شد.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره