فریبرز شیرینی: حجم بالای آثار جشنواره، ارزیابی و داوری را به تعویق انداخت

مسئول هماهنگی كمیته داوران چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری از پایان داوری آثار جشنواره تولیدات تا هفته آینده خبر داد.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، فریبرز شیرینی، مسئول هماهنگی كمیته داوران چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری عنوان كرد: تمام سعی ما بر این بود تا داوری آثار در هفته جاری به اتمام برسد اما به دلیل حجم بالای آثار و دقت نظر داوران در ارزیابی‌ها، فرصت بیشتری برای داوری نیاز است.
 
وی ادامه داد: داوری بخش موسیقی روز گذشته، سه شنبه، به پایان رسید. داوری بخش آفرینش ادبی و فیلم امروز، 25 شهریور، نهایی می‌شود و همچنین داوری آخرین بخش آثار كمیته ادبیات نیز امروز صورت می‌گیرد.
 
شیرینی تصریح كرد: تمام سعی ما بر این است كه داوری بخش فرهنگ و ادبیات پایداری، شنبه 28 شهریور به پایان رسیده و داوری آثار بخش هنرهای تجسمی نیز كه مرحله به مرحله در حال پیشروی است تا دوشنبه 30 شهریور نهایی شود.
 
وی طولانی‌تر شدن ارزیابی آثار كمیته هنرهای تجسمی به نسبت سایر كمیته‌ها را حجم بالای آثار ارسالی به دبیرخانه عنوان كرد و گفت: مستحضر هستید كه كمیته هنرهای تجسمی با بیش از 3 هزار اثر ارسالی در رشته‌های مختلف بیشترین حجم كمی آثار چهارمین دوره جشنواره را به خود اختصاص داده است.
 
چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری 7 تا 9 مهرماه سال جاری در بخش‎های موسیقی، تجسمی، هنرهای تصویری، ادبیات پایداری، محصولات فرهنگی، ادبیات و نمایش به میزبانی حوزه هنری استان اصفهان با حضور حوزه‎های هنری سراسر کشور برگزار می‎شود.
 


قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره