با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

فراهانی: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی، هنرمندان را به ادامه فعالیت امیدوار می‌كند

هنرمند برگزیده سومین دوره جشنواره تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: برگزاری جشنواره‌هایی همچون تولیدات در ارتقای سطح هنری هنرمندان بسیار مؤثر است، به طوری كه سبب امیدواری هنرمندان است؛ زیرا جشنواره عاملی برای نمایش اثرشان می‌شود.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، مینا جلالی فراهانی، برنده جایزه خلاقیت سومین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری، در بخش تصویرسازی گفت: برگزاری جشنواره‌هایی همچون آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری در ارتقای سطح هنر هنرمندان بسیار مؤثر است، به طوری كه  سبب امیدواری هنرمندان است؛ زیرا جشنواره عاملی برای نمایش اثرشان می‌شود.
 
وی افزود: در حوزه تصویرسازی كتاب نیز ناشران بیشتر به سلیقه خود اهمیت می‌دهند و بحث اقتصادی برای آن ها در اولویت نیست و در اغلب موارد طرز فكری متفاوت با هنرمندان دارند. بنابراین جشنواره‌ها محلی برای عرضه آثار هنرمندانی است تا با آرامش خاطر، خلاقیت و نوآوری خود را در معرض دید قرار دهند.
 
جلالی فراهانی درباره سطح كیفی آثار در دوره گذشته عنوان كرد: در بخش تصویرسازی جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی كه دوره گذشته در آن حضور داشتم شاهد برگزاری جشنواره‌ای مناسب بودم كه هنرمندان، آثاری با كیفیت را در آن شركت دادند؛ جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی در معرفی و شناسایی هنرمندان جوان سرتاسر كشور بسیار تأثیرگذار است.
 
این هنرمند تصویرساز تصریح كرد: حوزه هنری آذربایجان غربی در اعتلای فرهنگ و هنر كشور تلاش بسیاری دارد و هنرمندان نیز رابطه تنگاتنگی با این نهاد دارند اما تبلیغاتی كه برای جشنواره‌هایی همچون آثار و تولیدات مراكز استانی می‌شود كافی نیست. جشنواره‌ای با این وسعت نیاز به تبلیغات بیشتری دارد تا مردم و هنرمندان آشنایی بهتری با آن پیدا كنند.
 
چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری 7 تا 9 مهرماه سال جاری در بخش‎های موسیقی، تجسمی، هنرهای تصویری، ادبیات پایداری، محصولات فرهنگی، ادبیات و نمایش به میزبانی حوزه هنری استان اصفهان با حضور حوزه‎های هنری سراسر کشور برگزار می‎شود.
 


قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره