سند پرافتخار هنر انقلاب در قالب رقابتي بزرگ


 سومين جشنوارة آثار و توليدات حوزه هنري به ميزباني استان کرمانشاه، در سطح  عاليِ وفاق، همدلي، همگرايي و هماهنگي بين مسئولين استان کرمانشاه و دست اندرکاران اجرايي جشنواره برگزار شد. اين جشنواره از ويژگي‎هاي خاصي برخوردار بود، به گوشه‎هايي از آن اشاره مي‎کنم.
 
از بارزترين افتخارات جشنواره سوم، حُسن اعتماد و بزرگواري رياست معزز حوزه هنري، جناب آقاي مؤمني شريف و مديرکل امور استان‎ها و مجلس، مدير اجرايي جشنواره آقاي دکتر مصلحي بود. ضمن آنکه همراهي بي‎نظير و بي‎دريغ مسئولين حوزه‎هاي هنري سراسر کشور، مسئولين عالي استان کرمانشاه، در رأس آن حضرت آيتالله علماء نمايندة معزز ولي فقيه، امام جمعه کرمانشاه و استاندار وقت و ساير مسئولين اجرايي استان، براي باشکوه برگزار شدن جشنواره سوم، از ديگر افتخارات در اين رويداد بزرگ فرهنگي و هنري محسوب مي‎شود.
 
يکي ديگر از ويژگي‎هاي جشنواره سوم فراهمسازي شرايط مطلوب زيرساخت‎ها، اماکن، تالارها، اقامتگاه‎ها، هتل‎ها، امکانات مورد نياز براي اجراي موفق جشنواره سوم بود.
 
شرايط ويژه منطقه عملياتي تنگه مرصاد، اجراي برنامه ماندگار «شب خاطره» و حضور فرماندهان عالي دوران دفاع مقدس و عمليات غرورآفرين مرصاد، بر غناي معنوي و ارزشمند جشنواره آثار توليدات مراکز استاني حوزه هنري افزوده بود.
 
طي نظرسنجي ميداني از ميهمانان و هنرمندان شرکت کننده در جشنواره، ميزان رضايتمندي از امکانات پذيرايي و خدمات‎رساني، هماهنگي و پيگيري امور از سوي دستاندرکاران جشنواره در کرمانشاه در حد قابل قبول بود.
 
تصميم‎گيري براي اجراي جشنواره سوم، با توجه به آغاز سال جديد، محدوديت‎هاي زماني و تمامي فراز و فرودهاي موجود، در زمان مقرر به اجرا درآمد و خاطره خوبي به يادگار گذاشت.
 
از ديگر نکات قابل توجه در جشنواره سوم، همکاري، بزرگ‎منشي، حُسن اخلاق، منش انساني- انقلابي و رفتار شايسته تمامي رؤساي مراکز استاني، ستادي و دست اندرکاران اجرايي جشنواره بود که در طول برپايي برنامه‎ها به خوبي احساس مي شد.
 
مواردي که ذکر شد از افتخارات اين دوره از برگزاري جشنواره است که عطر دل‎انگيز نسيم آن، همواره فضاي هنري کشور را معطر و در يادها ماندگار کرد. انشاءالله تداوم آن در دستان پر نشاط همکاران خوب استان اصفهان طراوتي دوباره گيرد.
 
جشنوارة آثار و توليدات مراکز استاني حوزه هنري، فرصت مغتنمي براي نمايش هنر انقلاب اسلامي و رفاقت و همدلي مسئولين اين نهاد ارزشمند انقلابي، سند پر افتخار هنر انقلاب در قالب رقابتي بزرگ براي شناساندن هنر فاخر و بالندگي اين نهاد مقدس است.
 
چهارمين جشنواره آثار و توليدات مراکز استاني حوزه هنري 7تا9 مهرماه سال جاري به ميزباني حوزه هنري استان اصفهان با حضور تمامي حوزه‎هاي هنري سراسر کشور  برگزار مي‎شود.
 
 


قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره