همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

داورپناه: كمترین دستاورد جشنواره آشتی مردم با تئاتر است

مقام اول بخش هنرهای نمایشی سومین دوره جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: جشنواره تولیدات بین هنرمندان استان‌های مختلف انگیزه برای تولید آثار باكیفیت ایجاد می‌كند؛ در واقع در عرصه هنرهای نمایشی كمترین دستاورد این جشنواره آشتی مردم با تئاتر است.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، محمد داورپناه، مقام اول بخش هنرهای نمایشی سومین دوره جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی بین هنرمندان استان‌های مختلف انگیزه برای تولید آثار با كیفیت ایجاد می‌كند، در واقع در عرصه هنرهای نمایشی كمترین دستاورد این جشنواره آشتی مردم با تئاتر است.
 
وی ادامه داد: در سومین دوره كه با نمایش «در پرتو خورشید» در جشنواره شركت كردم شاهد آثار در سطح كیفی خوب بودم، سابقه شركت در جشنواره‌های متعدد همچون فجر را دارم و با اكثر جشنواره‌ها آشنایی دارم و باید بگویم كه جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی را در مقایسه با سایر جشنواره‌ها، جشنواره‌ای قوی و پویا می‌بینم.
 
داورپناه گفت: نمایش «در پرتو خورشید» اثری مناسبی با موضوع فرهنگ عاشورا بود كه بدون دیالوگ و با حركات فرم اجرا شد. بنابراین وقتی در جشنواره به عنوان اثر اول انتخاب شد یعنی قابلیت اجرا در مناطق مختلف كشور را دارد. اما بعد از اختتامیه جشنواره این اتفاق رخ نداد.
 
این كارگردان تئاتر عنوان كرد: تنها اجراهای عموم نمایش در خراسان شمالی انجام شد. بنابراین باید تدبیری اندیشه شود كه نمایش‌های برگزیده بعد از جشنواره در سایر نقاط اجرا شوند تا مردم با این آثار آشنا شوند؛ زیرا با توجه به رسالت و سیاست‌های حوزه هنری آثاری به جشنواره راه می‌یابند كه حاوی مضامین ارزشی هستند.
 
گفتنی است چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری 7تا9 مهرماه سال جاری دربخش‎های موسیقی، تجسمی، هنرهای تصویری، ادبیات پایداری، محصولات فرهنگی، ادبیات ونمایش به میزبانی حوزه هنری استان اصفهان با حضور حوزه‎های هنری سراسر کشور  برگزار می‎شود. 
 


قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره