همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

فخرزاده: تولید آثار انقلابی دغدغه كمیته فرهنگ و ادبیات پایداری است

مشاور كمیته فرهنگ و ادبیات پایداری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: در این دوره از جشنواره بیشترین دغدغه این بود تا گرایش به سمت تولید آثار انقلابی داشته باشیم.


به گزارش کمیته تبیلغات واطلاع رسانی جشنواره آثار وتولیدات مراکز استانی حجتالاسلام والمسلمین سعید فخرزاده، مشاور كمیته فرهنگ ومطالعات ادبیات پایداری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: وقتی افراد فعال حوزه ادبیات استانهای مختلف برای بررسی آثار این حوزه دور هم جمع میشوند، زمینه برای تبادل اطلاعات فراهم و عرصه برای تولید بین استانها ایجاد میشود. بنابراین جشنواره بهترین مكان برای تبادل و تعامل بین استانهای مختلف كشور است.
فخرزاده ادامه داد: یكی دیگر از تأثیرات جشنواره را میتوان شناسایی جایگاه و سطح این حوزه در سرتاسر كشور دانست؛ همچنین ایجاد رقابتی سالم، تشویق و تحریك نویسندگان برای فعالیت بهتر و بیشتر یكی دیگر از تأثیرات این جشنواره است. مسلماً امكاناتی كه در پایتخت وجود دارد در استانهای دیگر وجود ندارد؛ زیرا رقابت با توجه به امكانات و بودجه متفاوت میشود، در حوزه ادبیات پایداری فعالیتها از تهران آغاز شده است بنابراین این جشنواره انگیزهای را ایجاد میكند تا نویسندگان برای رقابت تشویق شوند.
وی با اشاره به رونمایی از 120 عنوان كتاب حوزه ادبیات پایداری گفت: در این دوره نه تنها در تعداد و كمیت رشد مشاهده میكنیم بلكه در محتوای آثار نیز تغییراتی انجام شده است. زمانی كه در اولین دوره، دفاتر استانی فعالیت خود را آغاز كردند با رصد فعالیتهای پراكنده استانها و ارزیابی كه داشتیم  متوجه شدیم به علت عدم حمایت، فعالیت قابل توجهی در این حوزه انجام نشده اما امروزه كتبی تولید میشود كه قابلیت حضور در جشنوارههای ملی را دارند و میتوانند جوایزی را نیز به خود تعلق دهند.
مشاور كمیته فرهنگ و ادبیات پایداری چهارمین جشنواره آثار  و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری اظهار داشت: در حوزه پایداری و دفاع مقدس به علت مشاركت نهادهای مختلف فعالیتهای زیادی انجام میشود اما به حوزه انقلاب اسلامی كمتر پرداخته شده، به علت عظمت انقلاب اسلامی، حوادث و دفاع ارزشمندی كه در آن انجام شد باید در پشتیبانی و ترویج آن فعالیتهای بیشتری انجام شود.
فخرزاده خاطرنشان كرد: در این دوره از جشنواره نیز بیشترین دغدغه این بود تا گرایش به سمت تولید آثار انقلابی داشته باشیم، فكر میكنم به دلیل فاصلهای كه میان نسل جدید و انقلاب ایجاد شده تلاش برای فعالیت در این حوزه را با سختی روبهرو كرده است. بنابراین تلاش ما بر این بود در حوزه انقلاب اسلامی سرمایهگذاری شود و جهتدهی به سمت موضوعات انقلابی باشد.
وی در پایان گفت: در این حوزه پروژههای خوبی نیز آغاز شده است؛ البته این پروژه ها هنوز به شكل كتاب تولید نشده، اما با توجه به این حوزه و تداوم فعالیتها، قطعاً رشد مناسبی را در آینده شاهد خواهیم بود.
قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره