اجراي عمومي اين دو نمايش در تاریخ تئاتر لرستان کم نظیر بوده است


رقیه بقائی / نمايش «باغ آتش» روايت مرد و زنی است كه به زيارت كربلا به كشور عراق عزيمت می‌‌كنند. اما در يك عمليات انتحاری در كربلا مدارك خود را از دست می‌دهند و به خرابه پناه می‌برند، این ها تنها قسمتی از نمايش «باغ آتش» به کارگردانی احسان ملكي است، که در ادامه گفتگوی صمیمی ما را با ایشان می خوانید:

مدت چند سال است که با حوزه همکاری دارید و با چه آثار نمایشی؟

گروه ما مدت 3سال است که باحوزه هنری استان لرستان همکاری دارد و در طی این مدت آثار نمایشی " مجلس نامه طوبی و باغ آتش" را تولید کرده و در معرض نمایش گذاشته ، که این آثار بصورت متوالی در هفتمین و هشتمین جشنواره سراسری تئاترماه علاوه بر کسب رتبه های برتر جز منتخبین برتر هر دو دوره شناخته شد و در دو سال متوالی در تهران به مدت یکماه به اجرای عمومی درآمد که این اتفاق خوش آیند در تاریخ تئاتر لرستان بی سابقه بوده است.

برنامه ریزی های انجام شده در حوزه هنری لرستان و واحد نمایش چه تاثیری در روند موفقیت شما داشته است؟

به نظر بنده هر واحد هنری در یک مجموعه فرهنگی هنری زمانی می تواند موفق باشد که مسئول آن واحد هنری تخصص و شناخت کافی نسبت به آن هنری راداشته باشد که خوشبختانه در مجموعه حوزه هنری استان این امر به خوبی در کلیه واحدها به وجود آمده که متاسفانه به ندرت در دیگر مجموعه های فرهنگی هنری استان دیده می شود و در اینجا از مدیریت حوزه هنری استان که با درایت و مدیریت کاملا حرفه ای مجموعه فرهنگی هنری بدون حاشیه ، هدفمند و با برنامه ریزی دقیق فراهم ساخته اند کمال تشکر را دارم که قطعا با توجه به چنین مجموعه ای واحد نمایش حوزه جز بهترین های عرصه تئاتر این استان بوده و هستند و تخصص ویژه ای چه در مدیریت و چه در تولید تئاتنر دارند و با برنامه ریزی های منظم فضای کاملا تئاتری را برای گروه فراهم آورده و تاثیرات آن موفقیت های چشمگیر هنرمندان نمایش در طی چند سال اخیر بوده است.

هدف شما از تولید نمایش هایی با موضوع مذهبی ، دفاع مقدس و ... چیست؟

رمز موفقیت گروه ما در تولید دو اثر نمایشی این بوده که همیشه در تولید هر کدام از آثار نمایش بر اساس اعتقاد ، باور و ایمانی که نسبت به ارزشمند بودن مضامین که در آثار تولید شده هست تلاش کنیم و هدف از تولید آثار نمایشی نه بر اساس سفارش بوده و نه برای حضور در جشنواره ها بوده بلکه بر اساس باور و اعتقاداتی که داشتیم تلاش کردیم یک اثر خلاقانه و نوآور تولید شود.

آیا گروه شما گروه منسجمی بوده و یا طی سال ها تغییر کرده؟

خوشبختانه گروه تئاتر تیتال، گروه کاملامنسجمی هست ولی طی این سالها با همدلی، همفکری، و به دور از هر گونه حاشیه دوستانه و صمیمی توانسته ایم در کتار یکدیگر گروه را حفظ کنیم و امیدوارم در آینده هم همین روند مثبت و روبه رشد را داشته باشیم.

نظر شما در مورد برگزاری جشنواره سومین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی چیست؟

باتوجه به اهمیت این جشنواره و حضور هنرمندان از استانهای مختلف امیدوارم که مانند دیگر جشنواره های حوزه هنری این جشنواره با برنامه ریزی منظم و برگزار شود

سخن آخر ...

ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی هنرمندان استانی در جشنواره تولیدات و تشکر از مدیر، مسئول واحد نمایش و دیگر کارکنان حوزه هنری که با حمایت هایشان فضایی کاملا هنری را در جهت فعالیت هنرمندان استان فراهم نمودند امیدوارم توانسته باشیم نماینده خوب و در شان تئاتر استانمان در سطح کشور بوده باشیم و در آخر آرزو می کنم تمام مجموعه های فرهنگی هنری لرستان همانند مجموعه حوزه هنری استان فقط به ارزش اثر هنری و هنرمند توجه کنند و با برنامه ریزی های مناسب بستر رشد و ترقی را برای هنرمندان فراهم سازند.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره