اخبار و رویدادها


گفت‎وگو با محمدعلی صفورا داور بخش هنرهای تصویری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات

مهم‌ترین ویژگی آثار ارسالی به جشنواره تولیدات اصالت و خلاقیت موجود در آثار است

صفورا گفت: مهمترین ویژگی آثار ارسالی در هر جشنواره‎ای اصالت، خلاقیت در تولید آثار و بدیع و نو بودن آن‎ها است و محتوا در آثار ارسالی به جشنواره نیز اهمیت بسزایی دارد.

جشنواره آثار و تولیدات ظرفیت کشوری شدن را دارد

ساکت درخصوص جشنواره آثار و تولیدات گفت: جشنواره آثار و تولیدات را از سطح استانی خارج کنیم و جشنواره را در سطح کشوری اجرا کنیم تا شاهد رقابت هنرمندان در کل کشور باشیم.

گزارشی از حاشیه مراسم «شب خاطره» چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی

«شب خاطره» در میدان امام اصفهان به یادماندنی شد

شب خاطره چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری چهارشنبه شب، 8مهرماه بعد از نماز مغرب و عشا در میدان امام اصفهان برگزار شد. مجری این مراسم سید جواد هاشمی بود که با اجرای خوب خود شور و حال دیگری در مراسم ایجاد کرده بود.

با حضور رئیس حوزه هنری

كتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح شد

نخستین كتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس صبح امروز پنج شنبه 9 مهرماه همزمان با سومین روزاز چهارمین جشنواره آثار وتولیدات مراكز استانی حوزه هنری با حضور محسن مؤمنی‌شریف؛رئیس حوزه هنری و جمعی ازمسئولان در پارك ایثارگران موزه خط اصفهان افتتاح شد.

محمد حمزه زاده

تولیدات هنری ما مبتنی بر انقلاب اسلامی باشد

نشست تخصصی هنرهای تصویری و مراسم تقدیر از برگزیده‎های این بخش در اصفهان برگزار شد.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

نمازی زاده: حوزه هنری، مروج گفتمان انقلاب اسلامی است

مدیركل امور دولت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان كرد: فعالیت حوزه هنری به گونه ای است كه عدم تمركز و توزیع عادلانه فرصتها در كشور را شاهدیم.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» به موضوع تكفیری ها می پردازد

كارگردان نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» بیان كرد: به این كه به ما اطلاع دادند نمایشمان در بین محصولات استانی برگزیده شده و قرار است در جشنواره تولیدات استانی حضور داشته باشیم افتخار می كنیم.

شب خاطره این‌بار ماندنی‌تر شد:

121 عنوان کتاب، پاسخ حوزه‌هنری به دغدغه‌های رهبر انقلاب

«خاطره‌ها باید گفته شود. همین خاطره‌هایی که امروز گفته می‌شود، یک دنیا حرف در اینها هست. چقدر خوب است اینها پخش شود.» اینها را آقایی فرمودند که آرزو داشتند در هفته دفاع مقدسِ یکی این سال‌ها، رونمایی 100 کتابِ دفاع مقدس را ببینند...

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

عبدالملكیان: حوزه هنری از چشمگیرترین نهادهای فرهنگی است

محمدرضا عبدالملكیان، شاعر، بیان كرد: تمام برنامه‌هایی كه حوزه هنری تدارك دیده و در آن‌ها حضور داشته‌ام، برنامه‌ریزی‌های منظمی بوده كه به شاعران پیش‌كسوت و هنرمندان جوان انگیزه می‌دهد.

همگام با برنامه «شب خاطره»

برگزیدگان بخش ادبیات پایداری چهارمین جشنواره تولیدات استانی تقدیر شدند

برگزیدگان بخش ادبیات پایداری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری با حضور مسئولان و هنرمندان در حاشیه برنامه شب خاطره برگزار شد.

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره