مصاحبه و گفتگو


توانا: فیلم‌های برگزیده جشنواره را برای ارتقای كیفی آثار، الگو قرار دهیم

توحید توانا هنرمند فعال در حوزه فیلم كوتاه گفت: در جشنواره اثری كه در سطحی بالا قرار دارد در اكثر موارد به عنوان برگزیده انتخاب می‌شود پس در جشنواره می‌توان با استفاده از آنها سطح هنرمندان هر حوزه و استان را مشخص و آنها را به عنوان الگو و شاخص معرفی كرد.

فریبرز شیرینی: حجم بالای آثار جشنواره، ارزیابی و داوری را به تعویق انداخت

مسئول هماهنگی كمیته داوران چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری از پایان داوری آثار جشنواره تولیدات تا هفته آینده خبر داد.

با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

فراهانی: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی، هنرمندان را به ادامه فعالیت امیدوار می‌كند

هنرمند برگزیده سومین دوره جشنواره تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: برگزاری جشنواره‌هایی همچون تولیدات در ارتقای سطح هنری هنرمندان بسیار مؤثر است، به طوری كه سبب امیدواری هنرمندان است؛ زیرا جشنواره عاملی برای نمایش اثرشان می‌شود.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

معلمی: جشنواره تولیدات، فضایی برای تشویق هنرمندان همه رشته‌های هنری است

رئیس حوزه هنری استان قم گفت: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری فضایی برای تشویق هنرمندان مهیا می‌كند؛ هنرمندان هرچه تشویق بیشتری شوند آثار بهتری تولید می‌كنند.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

قاسمی: آثار ادبی جشنواره چهارم مترقی‌تر از آثار دوره‌های گذشته است

مسئول كمیته ادبیات چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: در دوره چهارم آثار از منظر هنری و خلاقیت در سطح بالاتر نسبت به ادوار گذشته تولید شده‌اند.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

سیدین‌نیا خبر داد: حضور نمایندگان مجلس و مدیران فرهنگی در جشنواره تولیدات استانی

دبیر چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: برخی از نمایندگان مجلس و به‌ویژه اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس برای حضور در این جشنواره و مواجهه مستقیم با دستاوردهای فرهنگی و هنری مراكز استانی دعوت شده‌اند.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

داورپناه: كمترین دستاورد جشنواره آشتی مردم با تئاتر است

مقام اول بخش هنرهای نمایشی سومین دوره جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: جشنواره تولیدات بین هنرمندان استان‌های مختلف انگیزه برای تولید آثار باكیفیت ایجاد می‌كند؛ در واقع در عرصه هنرهای نمایشی كمترین دستاورد این جشنواره آشتی مردم با تئاتر است.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

فخرزاده: تولید آثار انقلابی دغدغه كمیته فرهنگ و ادبیات پایداری است

مشاور كمیته فرهنگ و ادبیات پایداری چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: در این دوره از جشنواره بیشترین دغدغه این بود تا گرایش به سمت تولید آثار انقلابی داشته باشیم.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

علیرضا قزوه: آثار ادبی برتر جشنواره قادر به مطرح شدن در جشنواره فجر و كتاب سال نیز هستند

مدیر مركز آفرینش های ادبی حوزه هنری گفت: برخی از آثار بررسی شده در كمیته ادبیات جشنواره از چنان قابلیتی برخوردار هستند كه اگر در رویدادهای جدی‌تری همچون جشنواره فجر و كتاب سال شركت كنند احتمال مطرح شدنشان بسیار زیاد است.

همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

دولت‌آبادی: بومی‌بودن و توجه به وجوه ارزشی انقلاب، ملاك ارزیابی آثار جشنواره است

داور آثار نمایشی جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی گفت: علاوه بر تأكید و تمركز بر ویژگی‌های فنی و تكنیكی آثار، بومی بودن و توجه به وجوه ارزشی همچون مناقب انقلاب اسلامی و فرهنگ دفاع مقدس كه حوزه هنری درصدد تحقق آن‌هاست را در انتخاب آثار ملاك‌نظر قرار دادیم.

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره