گفت‎وگو با کوروش زارعی داور بخش هنرهای نمایشی جشنواره آثار و تولیدات

جشنواره آثار ویترین تولیدات حوزه هنری است

کوروش زارعی در خصوص جشنواره آثار و تولیدات بیان کرد: جشنواره تولیدات مراکز استان‎ها ویترین تولیدات حوزه هنری است؛ لذا، باید اثری انتخاب شود که قرار است در این ویترین بدرخشد.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، مسئول دفتر نمایش بچه های مسجد و داور بخش هنرهای نمایشی جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری با بیان اینکه آثار ارسالی به جشنواره از نظر محتوایی با سیاست‎های حوزه هنری مطابقت دارد، افزود: افرادی که در زمینه‎های مختلف ادبیات، سینما، تئاتر و مانند این در جشنواره شرکت می‎کنند، با اندیشه‎های حوزه هنری آشنا هستند و از سیاست‎های آن خبر دارند.

وی در ادامه افزود: تمام آثار ارسالی به چهارمین جشنواره در زمینه تئاتر، نمایش‎نامه و پژوهش در راستای اهداف حوزه هنری و نگاهی که حوزه هنری به هنر دارد، ارائه شده است.

زارعی با بیان اینکه آثار ارسالی به جشنواره به لحاظ کیفی در سطح خوبی ارائه شده است، گفت: قضاوت داوری آثار ارسالی به چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی به علت نزدیک‎بودن کیفیت و محتوای آثار کمی کار را برای داوران سخت کرده است. حتی داوران در این بخش خواستار این مسئله بودند که تعداد بیشتری از آثار به عنوان آثار منتخب اعلام شوند.

مسئول دفتر نمایش بچه‎های مسجد ادامه داد: آثار به لحاظ تکنیکی و ساختاری و موضوعی و محتوایی در راستای اهداف حوزه هنری تولید شده است و اکثر آثار ارسالی به جشنواره در جشنواره‎های دیگر نیز رتبه‎ای آورده‎اند و جزو آثار برگزیده استان‎ها هستند.

داور بخش هنرهای نمایشی جشنواره آثار و تولیدات به شاخص‎های داوری در جشنواره اشاره کرد و افزود: در وهله اول موضوع و محتوای آثار برای داوران اهمیت دارد.

زارعی ادامه داد: جشنواره تولیدات مراکز استان‎ها ویترین تولیدات حوزه هنری است؛ لذا، باید اثری انتخاب شود که قرار است در این ویترین بدرخشد.

وی به اهداف جشنواره آثار و تولیدات اشاره کرد و گفت: قرار است در جشنواره تولیدات مراکز استان‎‎ها، این ویترین در شاخه‎های مختلف هنری ارائه شود و حوزه هنری به دنبال شناسایی آثار فاخرو ارزشمند استان‎ها است.

مسئول دفتر نمایش بچه‎های مسجد خاطرنشان کرد: قرار است این جشنواره به گونه‎ای باشد که چشم‎اندازی از تولیدات حوزه هنری ارائه شود، سیاست‎های حوزه‎ هنری در سال‎های آینده در تولیدات استان‎ها به چشم بخورد و آثار در راستای اهداف حوزه تولید شود.

زارعی به اختلاف سلیقه داوران در انتخاب آثار ارسالی به جشنواره اشاره کرد و افزود: اختلاف سلیقه‎های کوچکی در داوری آثار وجود داشت. اما با بررسی و صحبت‎کردن درخصوص مباحث ساختاری و فنی، در نهایت به یک نقطه‎نظر مشترک درباره آثار برتر دست پیداکردیم.

وی با بیان اینکه استان‎ها باید تولید آثار را جدی بگیرند و به کیفیت آثار اهمیت بدهند، گفت: استان‎ها با توجه به کمبود بودجه و اعتبار، امسال آثار خوبی به جشنواره ارسال کردند. اما مسئولین هم باید شرایط مالی و معنوی مناسبی برای هنرمندان ایجاد کنند و بستر رشد و پیشرفت را برای هنرمندان جوان مهیا سازند.

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره