گفت‎وگو با مرتضی امیری اسفندقه داور شعر کلاسیک، تدوینی و پژوهشی چهارمین جشنواره آثار

روحیه نقدپذیری یکی از ره‎آوردهای چهارمین جشنواره آثار و تولیدات

داور شعر کلاسیک، تدوینی و پژوهشی چهارمین جشنواره آثار گفت: ایجاد روحیه نقدپذیری یکی از رهآوردهای جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی است.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری مرتضی امیری اسفندقه درخصوص آثار ارسالی به جشنواره گفت: آثار ارسالی به این جشنواره در بخش پژوهش نسبت به بخش شعر چشمگیرتر بود.

وی با بیان اینکه در داوری بخش شعر، در یک مجموعه امکان دارد یک غزل در سطح قبول‎پذیری باشد، افزود: در بعضی از آثار ارسالی احتمال اینکه اشعار با اشکال مواجه باشد، وجود دارد و این اشتباهات باعث کسر امتیاز و رتبه‎بندی اثر می‎شود.

امیری اسفندقه ادامه داد: اگر اثری امتیاز کمی آورده است، دلیل بر این امر نیست که تمام غزل‎های آن در سطح پایینی هستند و اگر مجموعه‎ای امتیاز بالایی دارد، دلیل بر این نیست که تمام غزل‎هایش خوب باشند.

وی درخصوص تأثیر جشنواره بر تولید آثار گفت: هر جشنواره‎ای پس از داوری آثارش تصمیم خواهد گرفت که آثار را به گونه‎ای بنگرند که داوران جشنواره نگریسته‎اند.

امیری اسفندقه افزود: بی‎تردید نگاه داوران باعث تغییر و تحول در جشنواره خواهد شد. اگر تغییری در جشنواره و رشد آثار ارسالی پیش نیاید، داوری معنایی نخواهد داشت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در مسیر شاعری اگر شاعران با انجمن‎های ادبی ارتباط برقرار کنند و در اشعار خود تغییراتی به وجود بیاورند، می‎توانند آثار بهتری تولید کنند.

امیری اسفندقه با بیان اینکه هر جشنواره‎ای در بین شاعران ایجاد رقابت و انگیزه می‎کند، ادامه داد: حضور در جشنواره باعث می‎شود شاعران خود را محک بزنند و آثار ارسالی بررسی و نقد شود.

داور شعر کلاسیک، تدوینی و پژوهشی چهارمین جشنواره آثار در پایان گفت: ایجاد روحیه نقدپذیری یکی از رهآوردهای جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی است.

 

 

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره