با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری

هوشنگ جاوید: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حامی هنرمندان است

یك پژوهشگر موسیقی گفت: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری علاوه بر تشویق، در بحث حمایت از هنرمندان هم به خوبی عمل كرده است.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی چهارمین جشنواره آثار وتولیدات مراکز استانی هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی، گفت: برگزاری هر جشنواره‌ای درعمل تجویز خوبی است اما باید دید برگزاری آن چقدر به نفع هنرمندان است. انصافاً جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری علاوه بر تشویق، در بحث حمایت از هنرمندان هم به خوبی عمل كرده است؛ در واقع این جشنواره زمینه را برای دیده شدن آثار هنرمندان فراهم می‌كند تا هنرمندان گام بعدی را مثبت بردارند.

جاوید ادامه داد: جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی در معرفی حوزه هنری استان‌ها به عنوان پایگاه حمایتی جوان‌ها، موفق عمل كرده است، این جشنواره از جمله رویدادهایی است كه به صرف ارائه آمار برگزار نمی‌شود و به علت حمایت از تولیدات هنری سال به سال رنگ و بویی نو می‌گیرد.

وی درباره نقش پژوهش در موسیقی و اثر آن بر پیشرفت هنرمندان شهرستانی عنوان كرد: از نظر علم، دانش موسیقیایی و شناخت دادن انواع موسیقی به افرادی كه علاقه‌مند به این حوزه هستند اما دسترسی به منابع ندارند و همچنین چاپ كتاب روی ذهنیت و بالا بردن شناخت این افراد تأثیر بسیاری دارد پس با آگاهی بیشتری باید دست به تولید و چاپ اثر در این زمینه زد.

جاوید بیان كرد: چاپ كتب پژوهشی در حوزه موسیقی تنها به دلیل علاقه نیست بلكه ادبیات به كار گرفته شده در این آثار جنبه عمومی دارد تا تمامی افراد بتوانند از این آثار استفاده كنند؛ مگر در پاره‌ای موارد كه كتاب مخصوص دانش‌آموختگان این حوزه نگارش می‌شود.

وی همچنین درباره كتب آموزشی موسیقی گفت: كتاب‌های  آموزشی حوزه هنری پس از تأیید و بررسی شورای علمی موسیقی به چاپ می‌رسند تا موارد مختلف در این آثار رعایت شود؛ زیرا مسائل از نظر فنی بر ذهن مخاطب تأثیر می‌گذارد، شورای پژوهش و نظارت حوزه هنری تاكنون به خوبی عمل كرده و از كتاب‌های آموزشی انتشارات حوزه هنری هم به خوبی استقبال شده؛ چراكه دارای بار عملی بوده و اشكالات چاپی كمتری دارند و به افرادی كه در مناطق دورافتاده هستند برای آموزش كمك بسیاری می‌كنند.


چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری 7 تا 9 مهر در اصفهان برگزار خواهد شد.

تعداد کل نظرات : 0 منتشر شده : 0 منتشر نشده : 0 غیر قابل انتشار : 0

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره