همگام با چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری

سیدین‌نیا خبر داد: حضور نمایندگان مجلس و مدیران فرهنگی در جشنواره تولیدات استانی

دبیر چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: برخی از نمایندگان مجلس و به‌ویژه اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس برای حضور در این جشنواره و مواجهه مستقیم با دستاوردهای فرهنگی و هنری مراكز استانی دعوت شده‌اند.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‎رسانی چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری، سیدمهدی سیدین‌نیا، دبیر چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراكز استانی حوزه هنری گفت: اساساً یكی از اهداف برگزاری این جشنواره آن است كه ظرفیت‌های فرهنگی و هنری استان‌ها و فعالیت‌هایی كه هنرمندان شهرستانی به آن پرداخته و منتج به دستاوردهایی شده است كه در معرض دید مسئولان و سیاست‌گذاران فرهنگی و هنری قرار گیرد تا با حمایت و مساعدت آن‌ها شاهد رشد و شكوفایی بیشتری باشیم.
 
وی گفت: در این راستا و با توجه به اینكه این جشنواره را اداره كل امور استان ها و مجلس حوزه هنری برگزار می‌كند كه ارتباط تنگاتنگی با نمایندگان مجلس در اتخاذ تصمیمات و سیاست‌گذاری های فرهنگی و هنری دارد. لذا طبیعی است كه به غیر از میهمانان و هنرمندان حاضر در این جشنواره، از تعدادی از نمایندگان مجلس به ویژه اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس نیز برای حضور در این رویداد بزرگ هنری دعوت به عمل آید.
 
سیدین‌نیا تصریح كرد: به این میهمانان ویژه جشنواره می‌توان دعوت از مدیران فرهنگی و هنری استان‌های سراسر كشور را نیز كه ممكن است هنرمندان به ویژه نسل جوان هر یك از آن ها در این جشنواره با ارائه اثری حضور داشته باشند اضافه كرد تا این جشنواره علاوه بر عرضه مؤثر و مفید دستاوردهای فرهنگی و هنری مراكز استانی، مجالی باشد برای تعامل بیشتر هنرمندان و مسئولان تا به این واسطه عزمی در زمینه برطرف كردن موانع و مشكلات و تجهیز بیشتر امكانات فراهم شود.
 
رئیس حوزه هنری اصفهان  با اشاره به اینكه در این دوره از جشنواره، حوزه هنری این استان میزبانی بالغ بر 700 میهمان را به عهده دارد، گفت: امیدواریم مسئولان و مدیران مورد نظری كه از آن ها به طور رسمی برای حضور در این جشنواره دعوت شده است؛ دعوت ما را لبیك گفته تا به واسطه حضور پر خیر و بركت آن ها، در ارتباط مستقیم و بی‌واسطه شاهد رشد و بالندگی بیش از پیش هنر مراكز استانی باشیم.
 
گفتنی است چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری 7تا9 مهرماه سال جاری دربخش‎های موسیقی، تجسمی، هنرهای تصویری، ادبیات پایداری، محصولات فرهنگی، ادبیات ونمایش به میزبانی حوزه هنری استان اصفهان با حضور حوزه‎های هنری سراسر کشور  برگزار می‎شود. 
 


قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره