ثار برجسته هنری به چهارمین جشنواره تولیدات استانی حوزه هنری ارائه شود


به گزارش روابط عمومی اداره کل اموراستانهاومجلس حوزه هنری انقلاب اسلامی، سیدمهدی سیدین‌نیا با اشاره به برگزاری جشنواره 1404 گفت: این جشنواره با نظر به چشم اندازی بیست ساله یكی از مطالبات مقام معظم رهبری است كه حضور و همت تمامی فعالان عرصه هنر كشور را می طلبد.
.
وی درخصوص برگزاری چهارمین جشنواره تولیدات مراكز استانی حوزه هنری در اصفهان و میزبانی این شهر تأكید كرد: اصفهان برای دومین بار است كه میزبان این برنامه خواهد بود و تجربه میزبانی این جشنواره به ویژه درخصوص برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه مسئولیت این شهر را سنگین خواهد كرد و امیدواریم كه با برنامه‌ریزی و مهمان نوازی بتوانیم هرچه بهتر این جشنواره را برگزار نماییم و خاطره‌ای به‌یاد ماندنی را در اذهان مهمانان خود به یادگار بگذاریم.
وی افزود: هزینه هركدام از كمیته‌های حاضر در جشنواره تولیدات مشخص شده است و هر كمیته در نظر دارد تا كار ویژه ای را برای حضور در این جشنواره انجام دهد، تمامی مدیران حوزه هنری اصفهان می‌توانند با بیان پیشنهادهای خود درخصوص این كار كمیته‌های جشنواره تولیدات را یاری نمایند.
سیدین‌نیا‌ با اشاره به حضور موثر تمامی واحدهای حوزه هنری اصفهان و نقش و جایگاه آنان در چهارمین جشنواره تولیدات مراكز استانی خاطرنشان كرد: حضور هنرمندان برجسته و ارائه آثار هنری هم راستا با موضوعات مطرح شده در فراخوان جشنواره تولیدات الزامی و مثمرثمر خواهد بود و ما را برای حضور هرچه بهتر در این جشنواره همراهی خواهد كرد.
وی در همین خصوص به واحدهای مختلف حوزه هنری اصفهان پیشنهاد داد تا برای همكاری با كمیته داوران جهت داوری آثار به معرفی هنرمندان مطرح در سطح ملی به این كمیته بپردازند.
در این نشست مدیران حوزه هنری اصفهان نیز به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود در زمینه چگونگی ارسال آثار و حضور در این جشنواره پرداختند.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

یادداشت روز


وجود دبیرخانه دائمی جشنواره تولیدات مراکز استانی ضروری است

برای برپایی کیفی‎تر جشنواره صرفا تعداد شمارگان آن، ارتقای کیفی به جشنواره نمی‎دهد، بلکه در جهت پیشرفت دوره به دوره آن، باید دبیرخانه‎ای مرکزی به‎صورت دائمی تشکیل و در فاصله برپایی دوره‎های مختلف جشنواره به‎طور فعال‎تری عمل کنند. تشکیل دبیرخانه دائمی و برگزاری کارگاه‎های توجیهی ویژه هنرمندان موجب برقراری ارتباط مستحکم بین هنرمندان با جشنواره و تبیین اهداف برای آنان می‎شود تا با توجیه درست بتوانند آثاری متناسب با اهداف جشنواره تولید و از ارسال آثار آرشیوی پرهیز کنند.

بسیاری از از آثار راه‎یافته به چنین جشنواره‎هایی معمولا آرشیوی بوده و بعضی از آن‎ها به جشنواره‎های مختلف راه یافته‎اند، درحالی که می‎توان با ایجاد دبیرخانه دائمی و فعال به سیاست‎گذاری و توجیه هنرمندان پرداخته و تولیدات فاخری متناسب با موضوع و اهداف برگزارکنندگان جشنواره اقدام کرد. هدف از برپایی این جشنواره‎ها کمک به ارتقای سطح خلاقیت و اندیشه هنرمندان جوان است تا بتوانند با خلق آثار محکم و متناسب با موضوع جشنواره، هنرآفرینی کنند. تداوم جشنواره باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه جوان هنرمندان خواهد شد و آنان را وادار می‎کند که به موضوعات مطرح شده در جشنواره عمیق‎تر فکر کنند و از نگاه هنری اثر خلق کنند.

تناسب آثار با ماموریت‎های محوری حوزه هنری از جمله دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، خانواده و بیداری اسلامی از مهمترین ملاک‎ها در این زمینه است. این آثار متناسب با این سیاست‎ها و از بعد مسائل فنی، هنری و زیبایی‎شناسی ارزیابی و داوری می‎شوند. قزوین از دیرباز در زمینه هنرهای تجسمی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده است و به‎واسطه همین ویژگی برجسته، شایستگی و استحقاق این را دارد که دبیرخانه بخش تجسمی تولیدات مراکز استان‎ها را از صفر تا صد بر عهده داشته باشد.

کشف استعدادهای جوان و هدایت آن‎ها مهمترین رسالت جشنواره‎های هنری است. اگر برپایی این جشنواره‎ها صرفا برای برگزاری باشد، بیشتر به‎منزله یک کار نمایشی است، اما اگر به‎صورت کیفی‎تر و دائمی‎تر باشد، می‎توان استعدادهای زیادی را در تمام حوزه‎های مختلف شناسایی و به رشد کمی و کیفی آنها کمک کرد.

 

تولیدات مراکز استان


مصاحبه و گفتگو


گالری تصاویر


فراخوان جشنواره